
Folia paroizolacyjna jest jednym z częściej wykorzystywanych materiałów do ocieplania ścian lub dachu. Świetnie zabezpiecza przed powstaniem grzybów i pleśni, i przyczyna się do zachowania dobrej wentylacji w pomieszczeniach. Zastanawiasz się czym jest folia paroizolacyjna i dlaczego jest tak popularna podczas tworzenia ociepleń? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału!
Folia paroizolacyjna w konstrukcji dachu
Folia paroizolacyjna zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, zabezpiecza ściany i dach przed wilgocią i gniciem poszczególnych, elementów drewnianych. Oprócz tego jej zadaniem jest ochrona przed zawilgotnieniem materiałów izolacyjnych m.in. styropianu i wełny mineralnej. Aby folia mogła zadziałać skutecznie musi być odpowiednio ułożona i sklejona.
Wilgoć znajduje się w każdym domu. Pojawia się podczas gotowania, mycia naczyń czy brania kąpieli. Dlatego też system wentylacji nie powinien zawodzić, tak samo jak prawidłowe ocieplenie ścian i dachu. Jeśli wentylacja poddasza nie jest wykonana należycie, wówczas wilgoć z pewnością przedostanie się do poszczególnych warstw stropu, powodując zawilgotnienie poszczególnych komponentów.
Folia paroizolacyjna na strop betonowy
Folia paroizolacyjna może być układana na stropie betonowym, ale również folia paroizolacyjna na poddaszu jest całkiem pożądanym elementem. Surowiec ten można podzielić na takie rodzaje jak:
- Folia paroizolacyjna polietylenowa – inaczej oznaczana symbolem PE. Najczęściej dostępna jest w kolorze żółtym i białym. Jej główną zaletą jest cena, dlatego jest tak często kupowana. Jednak nie zapewnia ona najlepszych właściwości. Jeśli nie zostanie naprawdę dobrze zamocowana, może prowadzić do osadzania się wilgoci pomiędzy folią a płytami gipsowo-kartonowymi. Wówczas dochodzi do powstania pleśni i grzybów, a także odpadania tapet i farb.
- Folia paroizolacyjna aktywna – oznaczana symbolem PP. Składa się z warstwy nośnej i filmu funkcyjnego. Bardzo dobrze radzi sobie z blokowaniem wilgoci, jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie folii wysokoparoprzepuszczalnej pod pokrycie dachu. Dzięki temu budynek będzie miał najlepszą wentylację a wilgoć będzie doskonale odprowadzana na zewnątrz budynku.
- Folia paroprzepuszczalna aluminiowa – najtrwalszy rodzaj folii, posiadający ekran wykonany z aluminium odbijający ciepło, co dodatkowo wspomaga termoizolację budynku. Folia ta powinna zostać montowana ekranem w kierunku do wnętrza pomieszczenia. Sprawi to, że ekran będzie odbijał ciepło do pomieszczenia.
Jeśli więc zastanawiałeś się, czym się różni folia paroizolacyjna od paroprzepuszczalnej i jaka folia paroizolacyjna najlepsza, to teraz już wiesz, że będzie to idealny wybór do Twojego domu. Nie tylko doskonale poradzi sobie z wilgocią, ale także przyczyni się do zmniejszenia rachunków za pobór energii cieplnej.
Folia paroizolacyjna układanie
Przede wszystkim podczas zakładania folii paroizolacyjnej należy stosować się do zaleceń producenta. Do najczęstszych błędów podczas układania folii zalicza się jej uszkodzenia i złe uszczelnienia zakładów od styków z kominami i ścianami. Oczywiście takie błędy można naprawić, jednak należy je odpowiednio wcześnie zauważyć.
Najczęściej folię paroizolacyjną dokleja się do poszczególnych elementów rusztu, który dedykowany jest do montażu suchej zabudowy. Wówczas okleina styka się z folią paroizolacyjną. Jeśli zamiast standardowej folii wybierzesz ekran termoizolacyjny, możesz pozostawić pomiędzy nim a okładziną ok. 2 cm przestrzeni dylatacyjnej. Wówczas ekran umieszczony od strony wnętrza pomieszczenia będzie odbijać promieniowanie cieplne w kierunki pomieszczenia.
Folia paroizolacyjna – którą stroną do góry?
W pierwszej kolejności warto przypomnieć, aby stosować się do zaleceń producenta. Najczęściej folia od strony wewnętrznej powinna mieć naniesione nadruki, co mocno ułatwia jej montaż. Nadruki powinny więc znajdować się wewnątrz poddasza czy pomieszczeń. W przypadku folii aluminiowej, to ekrany powinny znajdować się wewnątrz pomieszczeń.
Taśma do folii paroizolacyjnej
Aby folia paroizolacyjna mogła spełnić swoja funkcję w 100%, powinna być odpowiednio sklejona. Taśma do folii paroizolacyjnej jest więc niezbędnym atrybutem podczas przeprowadzania ocieplania poddasza i ścian. Posłuży Ci do uszczelniania połączeń pomiędzy warstwami folii. Można ja podzielić na taśmę:
- Jednostronną – służy do klejenia rozdarć i zakładów.
- Dwustronną – do łączenia folii z murem i drewnem.
Czy folia paroizolacyjna jest konieczna?
Folia paroizolacyjna jest potrzebna podczas pracy z przegrodami budowlanymi zewnętrznymi, gdzie może dojść do zawilgotnienia poszczególnych części konstrukcji. Nie trzeba jej jednak stosować w przegrodach wewnętrznych, które rozdzielają pomieszczenia wewnątrz budynku.