Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów

Folia kubełkowa do izolacji pionowej fundamentów

Folia kubełkowa do izolacji pionowej fundamentów

Materiałem wykorzystywanym do ochrony pionowej fundamentów, jest folia kubełkowa. Stanowi ona jeden z ważniejszych elementów izolacji, ponieważ świetnie zabezpiecza ściany przed gryzoniami, wodą i korzeniami roślinności. Zanim zdecydujesz się na jej wykorzystanie dowiedz się, czym dokładnie jest i jakie ma właściwości, oraz gdzie najczęściej się ją stosuje. Na wszystkie te pytania odpowiedź otrzymasz w poniższym materiale.

 

Do czego służy folia kubełkowa?

Poniekąd odpowiedź na to pytanie została częściowo uwzględniona we wstępnie, ale możemy nieco ją rozwinąć. W pierwszej kolejności należy jednak wytłumaczyć, czym w ogóle jest folia kubełkowa. Produkt ten jest tłoczoną folią budowlaną produkowaną z polietylenu o wysokiej gęstości. Jej charakterystyczna nazwa wzięła się od jej wyglądu, ponieważ wyłożona jest wypustkami lub stożkami. Wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jest bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym do izolacji ścian.

Folia kubełkowa nie jest jedyną ochroną dla ścian, ale jedynie jej uzupełnieniem. Odpowiada za ochronę bitumicznej powłoki nie tylko przed uszkodzeniami, ale również związkami chemicznymi. Dzięki kubełkom jest w stanie wentylować ścianę zewnętrzną, a więc zapobiega zawilgotnieniu.

Folia kubełkowa – kiedy stosować?

Folia kubełkowa stosowana jest do izolacji poziomej i pionowej ścian fundamentów. Wykorzystuje się ją również podczas zakładania ogrodów czy izolacji stropów. Sprawdza się podczas przeprowadzania izolacji tarasów i balkonów nawet w już istniejących obiektach budowlanych. Należy jednak pamiętać, że nie powinna być ona jedynym elementem chroniącym ściany przed zawilgotnieniem, a jedynie wsparciem dla docelowej izolacji.

Jak prawidłowo ułożyć folię kubełkową?

Folia kubełkowa powinna być łączona ze sobą na zakładkę, w taki sposób, aby obejmowała przynajmniej ok. 3 rzędów wypustek. Sprawi to, że izolacja będzie szczelna i dobrze ochroni ściany przed wilgocią. Warto pamiętać, że kubełki pasują do siebie, dlatego zawsze można wcisnąć jeden w drugi, co przyczyni się do łatwiejszego wykonywania zakładek. Folia powinna być zamocowana do podłoża w odległości wynoszącej ok. 60 cm od siebie. Aby mocowanie było stabilne najlepiej wykorzystać specjalne kołki do instalacji folii kubełkowej. Górna krawędź folii powinna doskonale przylegać do powierzchni poddawanej izolacji, więc w tym celu warto wykorzystać listwę do folii kubełkowej.

Folia kubełkowa którą stroną do ściany?

Wypustki folii kubełkowej powinny być umieszczone stronę do ściany fundamentowej. Sprawia to, że folia oddziela grunt od konstrukcji, a kubełki mogą dobrze wentylować ściany. Folia nie powinna być układana na odwrót, ponieważ w takiej sytuacji cyrkulacja powietrza nie będzie możliwa, co poskutkuje zwilgotnieniem ścian.

Czy dawać folię pod fundament?

Tak, folie należy również ułożyć pod fundament, aby nie doprowadzić do mieszania się gruntu i betonu. Pozwoli to również utrzymać wodę technologiczną w betonie i zabezpieczyć całą konstrukcję przed ewentualnym pękaniem.

Do jakiej wysokości folia kubełkowa?

Folia kubełkowa powinna być montowana do ok. 20 cm ponad powierzchnię ziemi. Po skończeniu pracy, można ją dociąć do docelowej wysokości.

Czy folia kubełkowa jest konieczna?

Istnieją dwie sytuacje, w których należy skorzystać z folii kubełkowej:

  • Gdy grunt wokół budynku nie jest przepuszczalny – może to być np. ił lub glina. W takiej sytuacji należy przeprowadzić drenaż opaskowy wraz z obsypaniem żwirem obrębu wokół domu. Na ociepleniu natomiast należy zastosować właśnie folię kubełkową z flizeliną. Należy pamiętać, że flizelina powinna znaleźć się od strony gruntu i kubełków. Sprawi to, że woda gruntowa będzie odprowadzana do drenażu.
  • Gdy wokół budynku znajdują się rośliny nasadzane – w takiej sytuacji mogą one wrastać w termoizolację, co nie jest zbyt pożądane. Dlatego w takiej sytuacji folia kubełkowa powinna być nakładana dużymi partiami.

Co jednak w sytuacji, w której mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym? Wówczas nie ma konieczności użycia folii kubełkowej, ponieważ wystarczy zasypać termoizolację piaskiem lub gruntem. Termoizolacja nie ulegnie uszkodzeniu przez kamienie czy szkło. To samo tyczy się gruntu, na którym nie będzie drenażu, ani roślin skupionych wokół domu.

Folia kubełkowa jest skuteczna w przypadku izolacji ścian i gruntów. Jej głównym zadaniem jest ochrona budynku przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Aby jednak mogła w pełni spełnić wszelkie oczekiwania, powinna być dobrze zamontowana. Choć nie należy to do trudnych zadań, to jednak trzeba przygotować się w odpowiedni sposób, aby nie doprowadzić do błędów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 518 775 392
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium