Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog chmura tagów

Kołki do styropianu - jak je dobrać i montować?

Kołki do styropianu - jak je dobierać i montować?

Kołki do styropianu - jak je dobrać i montować?

Izolacja budynków jest niezwykle ważna, szczególnie w Polsce, gdzie zimy są długie i mroźne, a lata upalne. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych jest styropian. Aby izolacja była skuteczna, musi być odpowiednio zamocowana, a do tego potrzebne są właściwe kołki do styropianu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołków do styropianu ? Jak montować kołki do styropianu ? Jakie są rodzaje kołków do styropianu ? W jakiej odległości montować kołki ? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Rodzaje kołków do styropianu

Na rynku dostępne są różne rodzaje kołków do styropianu. Stosujemy je gdy warstwa kleju jest niewystarczająca. Najpopularniejsze z nich to kołki stalowe z trzpieniem metalowym lub te wykonane z tworzywa sztucznego z trzpieniem plastikowym. Kołki stalowe są najbardziej wytrzymałe i nadają się do mocowania cięższych płyt izolacyjnych. Kołki z tworzywa sztucznego są lżejsze, łatwiejsze w montażu, zalecane do lżejszych płyt izolacyjnych.

Jak wybrać kołki do styropianu?

Przy doborze kołków do styropianu należy wziąć pod uwagę grubość izolacji. Im grubsza izolacja, tym dłuższe kołki trzeba wybrać. Niektóre systemy ociepleń wymagają ściśle określonej długości kołka, która podana jest w dokumentacji technicznej. Jeśli nie mamy informacji jakie kołki do styropianu zastosować musimy zsumować wszystkie poszczególne izolacje, takie jak grubość tynku, grubość zaprawy oraz grubość samego materiału izolacyjnego plus głębokość zakotwienia kołka. Drugą najważniejszym czynnikiem przy doborze kołków do styropianu jest rodzaj podłoża na jakim będziemy pracować.

Kołki metalowe do styropianu

Kołki do styropianu >>>

Jak rozmieścić kołki do styropianu ?

Zaleca się stosowanie od 4 do 6 kołków na metr kwadratowy, że chyba dokumentacja techniczna budynku przewiduje inaczej. Otwory powinny być wiercone i frezowane na jednej wysokości. W miejscach na rażonych na obciążenia takie jak narożniki czy okolice okien należy zastosować większą ilość kołków do styropianu od 6 do 8 kołków na metr kwadratowy.  

frez do styropianu

Frez tworzywowy >>>

Jak montować kołki do styropianu?

Montaż kołków do styropianu jest prosty, ale wymaga precyzji. W pierwszej kolejności, należy przygotować płytę izolacyjną poprzez oznaczenie miejsc, w których będą wbijane kołki. Najczęściej wybieraną metodą kołkowania styropianu jest metoda technologii ciepłego kołkowania. W pierwszej kolejności frezujemy otwory w których umieścimy kołki do styropianu tak aby całkowicie zmieściły się w warstwie izolacji, dzięki temu zapobiegamy powstawaniu mostków termicznych. Do tego zadania potrzebny będzie nam specjalny frez który odpowiednio przygotuje otwór. W tak przygotowanym otworze montujemy łącznik a w jego środek wkładamy trzpień który później z wyczuciem dopijamy. Ostatnim etapem jest przyklejenie styropianowej zaślepki tak aby powierzchnia była jednolita.

Podsumowanie

Kołki do styropianu są niezbędne do prawidłowego montażu izolacji. Przy wyborze kołków należy wziąć pod uwagę grubość izolacji, rodzaj podłoża oraz warunki atmosferyczne, w których izolacja będzie montowana. Montaż kołków jest prosty, ale wymaga precyzji i odpowiedniego narzędzia. Warto pamiętać, że dobrze zamocowana izolacja przyczynia się do zwiększenia komfortu termicznego w budynku oraz obniżenia kosztów ogrzewania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 518 775 392
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium