Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów

Sucha zabudowa krok po kroku

Sucha zabudowa krok po kroku

W Polsce systemy suchej zabudowy wykorzystywane są od ponad 20 lat. Wynika to z faktu, że jest to sposób szybki i oszczędny w domach jednorodzinnych, ale i budynkach wielokondygnacyjnych. Sucha zabudowa nie wymaga sezonowania posadzek ani tynków. Dodatkowo nie trzeba obawiać się dużej wilgoci. Nie ma także większego problemu z dostarczeniem materiałów na budowę, ponieważ płyty posiadają różnorodne formaty i różne stalowe profile, z których budowany jest ruszt. Sucha zabudowa najczęściej wykonywana jest z płyt gipsowo-kartonowych. Rzadziej wybiera się płyty drewnopochodne.

 

Sucha zabudowa jak wykonać?

Ścianki działowe w pomieszczeniach są jednym z podstawowych elementów suchej zabudowy. Dzięki nim można w bardzo szybki sposób podzielić wszystkie pomieszczenia, zgodnie z potrzebami domowników. Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych umożliwia stawianie ścian wraz z izolacją akustyczną na profilach aluminiowych. Wykorzystuje się do tego profile przysufitowe i przyścienne. Grubość stelaża powinna wynosić standardowo 50, 75 i 100 milimetrów. Profile przysufitowe UW powinny zostać oklejone wygłuszającą pianką, co umożliwia zredukowanie dźwięków i drgań. Słupki CW powinny być ustawione pionowo w odległości ok. 40 cm, a do nich należy przykręcić płyty gipsowo-kartonowe ustawione w pionie. Pionowy styk płyt powinien znajdować się na środkowej części słupka CW. Wolne przestrzenie warto wypełnić wełną mineralną, aby zapewnić lepszą izolację termiczną. Płyty powinny być stosowano jedno- lub dwuwarstwowo, za pomocą wkrętów.

 

Jak wygląda sucha zabudowa?

Sucha zabudowa jest lekką technologią budowlaną, dzięki której wykonasz ściany działowe, suche podłogi, sufity podwieszane, a w niektórych przypadkach również elewacje obiektów budowlanych. Sucha zabudowa może dotyczyć również obudowy wkładów kominkowych, do zabudowy poddaszy, obudowy układów kablowych i pionów instalacyjnych.

 

Sucha zabudowa – co potrzebne?

Podstawowe narzędzia, których będziesz potrzebować do stworzenia suchej za zabudowy. Z pewnością powinieneś wyposażyć się w:

  • Narzędzia pomiarowe – miarkę, kątownik, ołówek do zaznaczenia i poziomicę. Wszystkie te sprzęty pozwolą Ci zachować pożądane wymiary płyt, kąty proste, zamocować płyty i zachować równe podłoża.
  • Narzędzia do cięcia – nóż do płyt gipsowo-kartonowych, nóż z łamanym ostrzem i piłę do płyt gipsowo-kartonowych. Przydadzą się do nacinania i przecinania płyt. Piła przyda się do wykonywania długich cięć.
  • Narzędzia do formowania i wygładzania krawędzi – paca do papieru ściernego i tarnik.
  • Narzędzia do montażu suchej zabudowy – m.in. wkręty do płyt i wkrętarka.
  • Oprócz tego, warto wyposażyć się również w nożyce do przecinania profili, zaciskarkę do łączenia profili, kątowniki do mocowania suchej zabudowy, taśmę zbrojną i papier ścierny.

 

Sucha zabudowa czy tynki?

Coraz większa grupa inwestorów decyduje się na wykonanie suchej zabudowy, zamiast tynków. Z pewnością jest to jedno z najlepszych rozwiązań do zabudowy kuchennej, pokojowej i łazienkowej.

Tynki posiadają wiele zalet, ponieważ można je miejscowo naprawić i posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjności termicznej. Oprócz tego wchłaniają i oddają wilgoć, dzięki czemu w pomieszczeniach zachowany jest mikroklimat. Nie warto jednak decydować się na tynki gipsowe w pomieszczeniach, w których ściany narażone są na częste uszkodzenia np. w garażu. Tam lepiej wybrać tynki cementowo-wapienne. Ściany tynkowane tworzą dość zwarte podłoża, dodatkowo można w ich łatwo wyżłobić miejsce na kable i instalacje. Tynki mają jednak swoje wady. Jedną z nich jest konieczność ich wyschnięcia zanim zostanie nałożona gładź. Przeważnie należy odczekać ok. 3 tygodni.

Sucha zabudowa może być wykonana samodzielnie, jeśli masz dość doświadczenia. Samo klejenie płyt nie jest trudne, wystarczy podejść do zadania precyzyjnie, aby wykonać gładką ścianę. Powodzenie suchej zabudowy zależne jest od dobrego dobrania płyt do określonego pomieszczenia. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności najlepiej zastosować płyty impregnowane. Sucha zabudowa wybierana jest głównie przez osoby niechcące długo czekać na efekty swojej pracy.

 

Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Zalety suchej zabudowy przekonują do jej zastosowania wielu inwestorów, zwłaszcza jeśli chodzi o właściwości dźwiękochłonne. Do pomieszczeń, które są w szczególny sposób narażone na hałas, można wykorzystać specjalnie płyty akustyczne o jeszcze bardziej zwiększonych parametrach izolacyjnych. Oprócz tego płyty kartonowo-gipsowe nie pozwalają na ucieczkę ciepła z pomieszczeń, a więc dbają o izolacyjność termiczną. Wystarczy dołożyć do nich wełnę mineralną lub styropian, aby móc skutecznie obniżyć rachunki za energię i ogrzewanie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 518 775 392
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium