Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Blog chmura tagów

Łączniki do blachodachówek – wkręty

Łączniki do blachodachówek – wkręty

Blachodachówka znajduje szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie. Jedną z jej ogromnych zalet jest funkcjonalność oraz szybki montaż. Sprawdza się szczególnie dobrze w prostych dachach o nieskomplikowanej budowie. Sprzedawana jest zarówno w arkuszach, jak i modułach. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie łączniki wybrać w trakcie montowania blachodachówki.

 

Specyfikacja wkrętów do blachodachówki

Wkręty muszą gwarantować odpowiednie przymocowanie lekkiego tworzywa, jakim jest blachodachówka. W zależności od przeznaczenia poszczególne śruby różnią się od siebie sposobem wkręcania, rozmieszczeniem gwintu, kształtem łba i trzpienia. Blachodachówkę montuje się przeważnie przy pomocy samowiercących wkrętów z gumową uszczelką, która gwarantuje maksymalną ochronę, zapobiegając tym samym przed przeciekaniem połaci dachowej w najbardziej newralgicznych miejscach.

Do mocowania blachodachówki do drewnianej konstrukcji na ogół wykorzystuje się wkręty samowiercące typu farmerskiego (WFD). Charakteryzują się one sześciokątnym łbem oraz stalową podgumowaną podkładką, która pełni jednocześnie rolę uszczelki. Odpowiadają przy tym na estetyczne potrzeby klientów. Podkładkę można dobrać bowiem w kolorze pasującym do barwy pokrycia dachowego, dzięki czemu możesz stworzyć harmonijną całość.

Warto przy tym wspomnieć, iż na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych rozwiązań odpowiadających na specyficzne wymagania konstrukcyjne. Wkręty podkładkowe samogwintujące stosuje się do cienkich blach oraz podłoży drewnianych. Wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym (WS) natomiast stosowane są do mocowania blachy do elementów stalowych.

 

Dobór wkrętów farmerskich do blachodachówki

Podstawą doboru farmerów jest ich długość. Łączniki do montażu blachodachówki dostępne są w rozmiarach od 25 aż do 100 mm. Wybór odpowiedniego rodzaju zależeć będzie od grubości tworzywa oraz konkretnego zastosowania. Przykładowo podczas montowania komunikacji dachowej, która jest niezbędną do prawidłowego użytkowania pokrycia, stosuje się przeważnie wkręty o długości wynoszącej 60 mm. Ich wybór najlepiej powierzyć jednak doświadczonym dekarzom oraz monterom.

Ważnym aspektem pozostają także kwestie wizualne. Wkręty farmerskie produkowane są w gamie kolorystycznej RAL, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne dopasowanie do barwy blachodachówki. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ dach oprócz funkcji praktycznych, spełnia także rolę estetyczną. Stanowi integralną i harmonijną część każdego projektu architektonicznego. Warto przy tym dodać, iż blachowkręty umożliwiają przeprowadzenie krytego montażu, polegającego na ukryciu farmerów pod poszyciem dachowym. Jest to nowoczesna technika dekarska, ceniona szczególne z powodu swoich walorów estetycznych.

 

Jakie wkręty do blachy trapezowej?

Do wkręcania blachy trapezowej stosuje się ten sam rodzaj wkrętów jak w przypadku blachodachówki. Mowa o wkrętach samowiercących z podkładką i gumową uszczelką. W zależności od zastosowania dostępne są w wersji z główką sześciokątną na klucz 8 lub 10. Na rynku znajdziesz także warianty koliste, które można zastosować z kluczem imbusowym. Do przytwierdzania blachy trapezowej najczęściej stosuje się spoiny o średnicy wynoszącej 4,8 mm i długości 20 mm. W przypadku mocowania do drewnianej więźby dachowej lepiej sięgnąć jednak po te o długość 36 mm.

Warto przy tym podkreślić, iż oprócz odpowiedniego doboru wkrętu należy zadbać o ich prawidłowy montaż. Zostały zaprojektowane bowiem do szybkiego przewiercania blachy. Z tego powodu nie zapomnij o stosowaniu jedynie wkrętarki o regulowanym sprzęgle oraz z ogranicznikiem głębokości. Należy przy tym przestrzegać zaleceń producenta i zrezygnować z modyfikacji wkrętów. Ich ewentualne przycinanie może powodować zagrożenie oraz wpływać na wytrzymałość łączenia. W przypadku stosowania wkrętów pokrytych powłoką malarską konieczne jest zastosowanie nasadki sprężynowej.

 

Jakie wkręty do blachodachówki wybrać?

Wybierając wkręty samowiercące do blachodachówki koniecznie sprawdź, czy posiadają one uszczelkę dystansową oraz odpowiednią długość. Do montowania konstrukcji dachowych standardowo wykorzystuje się te o długości 35 mm i grubości gwintu 4,8 mm. Krótsze wkręty 20 mm przydadzą się z kolei podczas łączenia ze sobą poszczególnych arkuszy metodą na zszywkę. Dodatkowo dzięki nim zamontujesz obróbkę blacharską do połaci z tego samego materiału, przykładowo sprawdzą się podczas mocowania gąsiora.

Podczas montażu zwróć przy tym uwagę na uszczelkę. Sygnalizuje ona, czy wkręt jest odpowiednio zamocowany. Po dokręceniu powinna wystawać bowiem ponad średnicę o 1 mm z każdej strony. Ile wkrętów należy kupić do montażu blachodachówki? Podczas zakładania dachu najczęściej wykorzystuje się średnio od 6 do 9 śrub na 1 m2. Do uzyskanych szacunków warto dodać jeszcze ok. 250 sztuk przeznaczonych do finalizacji obróbki. Jedynie dobór odpowiednich materiałów i prawidłowy montaż gwarantują pełną szczelność i funkcjonalność nowej połaci dachowej.   

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 518 775 392
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium